Strony internetowe

Ile kosztuje strona internetowa?

koszt strony internetowej

Ile będzie kosztować moja strona internetowa? Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez przedsiębiorców chcących zaistnieć w sieci internetowej. Temat jest na tyle rozbudowany, a wahania cen tak duże, że nic dziwnego, iż budzi to wiele wątpliwości. Postaram się jak najzwięźlej wytłumaczyć od czego zależy cena strony internetowej.

Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedział jakie występują rodzaje stron, w jaki sposób mogą być zbudowane, na co zwrócić uwagę podczas wyboru zleceniodawcy oraz ile kosztuje strona internetowa.

Tania strona internetowa. Czy warto?

Internet jest pełny przeróżnych ofert związanych z tworzeniem stron internetowych. Najtańsze oferty zaczynają się już od 300 zł. W tym miejscu trzeba jednak się zastanowić jak ważny dla przedsiębiorcy jest wizerunek jego firmy w sieci.

Spójrzmy na to z innej strony. Gdyby zapytać przedsiębiorców z różnych branż, to z pewnością byliby w stanie przedstawić oferty tańsze i droższe. W domyśle dany przedsiębiorca wie, że produkt, usługa, będzie wykonana z gorszych materiałów lub też zostanie poświęcone na to mniej czasu.

Problem pojawia się wtedy, kiedy klient nie jest w stanie na pierwszy rzut oka ocenić z czego wynika ta różnica. Jest to furtka do nadużyć w jedną i drugą stronę. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku stron internetowych. Klient nieposiadający specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania czy nawet obsługi podstawowych narzędzi sprawdzających wydajność, nie oceni czy dana strona internetowa jest wysokiej jakości.

obrazek monet

Pytanie: Ile godzin można poświęcić na stronę za 300 zł? Zakładając stawkę początkującego programisty – 50 zł (stawka doświadczonych specjalistów to kwoty rzędu 150 zł) jest to 6h. W tym czasie strona internetowa jest projektowana, programowana, optymalizowana oraz wdrażana. Czy na pewno chcesz, żeby ktoś przeznaczył tyle czasu stworzenie strony internetowej, która ma reprezentować firmę i zarabiać dla Ciebie? Tania strona internetowa to zdecydowanie złe rozwiązanie. Jeśli rozumiesz problem, to możemy przejść do etapu jak to powinno wyglądać.

Wpływ strony internetowej na pozyskiwanie klientów

Droższa strona internetowa zazwyczaj spotyka się z lekkim dystansem i niechęcią w szczególności tych początkujących przedsiębiorców. Jednak trzeba spojrzeć na to wszystko z innej perspektywy. Strona internetowa to nie tylko dużo tekstu i grafik. Jest to przede wszystkim NARZĘDZIE DO ZDOBYWANIA KLIENTÓW.

Jak ogromne znaczenie w pozyskaniu nowego klienta ma profesjonalna strona internetowa, nie muszę chyba wspominać. A może jednak muszę. Spójrzmy na sytuacje, kiedy jest to tania strona internetowa. W 90 % przypadkach będzie ona wolna i tutaj już pojawia się pierwszy problem… Google podaje, że:

Zwiększenie czasu ładowania strony internetowej z 1s do 6s zwiększa współczynnik odrzuceń o 106%

Współczynnik odrzuceń to % osób (w uproszczeniu), które opuszcza stronę internetową bez przejścia na inną podstronę – nie zawsze jest on zły, jeśli celem ma być tylko jedna podstrona (np. wyczerpujący temat wpis na blogu), ale zazwyczaj jest.

Wolna strona www = większa ilość wyjść = mniej klientów. Teraz rozumiesz, że pozorna oszczędność to tak naprawdę strata dla biznesu?

UX – User Experience strony www

Kolejnym czynnikiem, o którym nie można zapomnieć to fakt, że strona internetowa ma być przyjazna w użyciu dla użytkownika. Powinna być starannie zaprojektowana, według potrzeb klienta i na bieżąco modyfikowana w oparciu o dane analityczne oraz systemy rejestracji sesji (rejestracji tego jak użytkownicy poruszają się po stronie). Czy ktoś, kto sprzedaje stronę internetową za 300-1000 zł w ogóle o czymś takim pomyśli? Po tym krótkim, wstępnym rozważaniu, czas przejść do typów stron oraz sposobów ich budowy.

User expierence photo

Ile kosztuje strona internetowa? Rodzaje stron www

Warto na samym początku, kiedy jesteśmy na etapie myślenia o naszej stronie lub chcemy podjąć próbę kontaktu z agencją, przeanalizować jakiego typu stronę internetową chcemy zbudować. Od tego czynnika oraz min. sposobu budowy strony będzie zależała cena usługi. Możemy wyróżnić kilka najbardziej ogólnych typów:

Blog

Blog internetowy to rodzaj strony internetowej, na której umieszczane są wpisy. Pozwala on na bardziej personalną komunikację lub dzielenie się wiedzą w danym zakresie. Warto dodać, że blog jest funkcjonalnością, która jest dodatkiem do wielu stron internetowych. Mocno wspiera pozycjonowanie oraz buduje wizerunek klienta jako eksperta w swojej branży.

Strona wizytówka

Jest to prosta strona internetowa składająca się zazwyczaj z strony głównej, strony kontaktu oraz strony 'o firmie’. Sprawdzi się idealnie w przypadku firm, które chcą posiadać miejsce, gdzie klient znajdzie podstawowe informacje o firmie, jej usługach oraz będzie mógł się skontaktować.

Strona internetowa typu One Page

Rodzaj strony internetowej, która składa się z jednej strony głównej, często dość długiej, po której użytkownik porusza się przesuwając paskiem bocznym lub też, w przypadku telefonu, palcem. Jest to nowy trend, który w szczególności skierowany jest ku użytkownikom mobilnym. Tego typu strony zawierają zazwyczaj podobny poziom informacji, jak strona wizytówka. Problemem może być jednak optymalizacja pod pozycjonowanie, gdzie preferowane jest bardziej tworzenie osobnych podstron pod dane słowa kluczowe (słowo na które pozycjonowana ma być strona) + frazy długiego ogona (długie, wielowyrazowe zapytania w wyszukiwarce).

Rozbudowana strona internetowa

Tego typu strona internetowa skierowana jest dla przedsiębiorców, dla których strona ma duże znaczenie biznesowe. Posiada szeroki zakres dedykowanych funkcjonalności oraz większą ilość podstron. Takie strony często posiadają Blog, gdzie firma dzieli się wiedzą oraz aktualnościami z wydarzeń. W zamyśle strony internetowe budowane są pod pozycjonowanie czy też kampanie Google Ads.

Uwaga: Poinformuj agencje czy twoja strona ma być w przyszłości pozycjonowana. Pozwoli to już na starcie zbudować odpowiednią strukturę strony.

Strona internetowa ze sklepem internetowym

Tego typu strona internetowa jest niezbędna dla wszystkich osób, które zamierzają sprzedawać swoje produkty lub usługi przez Internet.

Koszt wykonania strony internetowej ze sklepem zaczyna się od minimum 3000 zł netto.

Sposób budowy strony internetowej

Przejdźmy teraz do tego, w jaki sposób mogą być budowane strony internetowe oraz jak to wpływa na ich cenę. W analizie sposobów budowy oprę się o platformę CMS WordPress, na której pracuje nasza agencja.

Page Builder

Page Builder to nic innego jak sposób tworzenia stron opierający się głównie o „wyklikiwanie stron” poprzez przeciąganie elementów oraz używanie gotowych bloków. Jest to sposób, gdzie tak naprawdę każdy może stworzyć swoją stronę internetową. To właśnie ta metoda obejmuje przedział cenowy 300-1000 zł, a czasami nawet więcej! Za prostą stronę – wizytówkę.

Zalety tego rozwiązania:

Wady tego typu stron:

Gotowy płatny motyw

Praktycznie każdy bezpłatny, popularny CMS posiada pulę gotowych motywów do natychmiastowego zastosowania oraz dostosowania do konkretnej strony internetowej. Wybór jest naprawdę duży, a ceny dobrze ocenianych rozwiązań zaczynają się już od 40$, czyli mniej więcej 200 zł. Takie strony internetowe nie są złym rozwiązaniem. Znajdą zastosowanie przy małych firmowych wizytówkach oraz prostych sklepach internetowych. Cena tego typu rozwiązań przy prostej stronie – wizytówce waha się w przedziale 1200-2500 zł.

Zalety tego rozwiązania:

Wady tego typu stron:

Dedykowana strona internetowa

Jak łatwo się domyślić tego typu rozwiązanie będzie najdroższe, jednak warto zastanowić się dlaczego. Strona internetowa tego typu posiada unikalny wygląd stworzony przy współpracy grafika oraz programisty/ów.

W tym miejscu warto zapytać agencje/freelancera czy strona będzie tworzona przy użyciu płatnego motywu czy budowana całkowicie od zera z etapem wdrożenia systemu CMS. Jest to bardzo ważne, gdyż wiele firm chwali się „indywidualnym, dedykowanym projektem”, a tak na prawdę nie jest to dedykowane najbardziej optymalne rozwiązanie. Ceny tego typu stron zaczynają się od 2500 zł przy prostej stronie wizytówce i mogą sięgać nawet 10000 zł w zależności od złożoności projektu – „Sky is the limit”.

koszt strony internetowej

Zalety tego typu stron:

Wady tego typu rozwiązania:

Co jeszcze wpływa na cenę strony internetowej?

Oprócz wyżej wymienionych czynników tj. typu strony internetowej oraz sposobu budowy istnieją ogólne czynniki, które mają wpływ na cenę strony, są to między innymi:

Ile kosztuje strona internetowa? – Jakie pytania zadać Agencji Interaktywnej?

  1. Czy możliwa będzie edycja treści na stronie www? Warto tutaj zaznaczyć, że istnieją statyczne strony internetowe, których nie można edytować. Ich koszt zazwyczaj jest niższy, ale klient nie ma możliwości sam bez dostępu do serwera i podstawowej znajomości programowania zmienić treści. Zapytaj więc czy będzie taka możliwość, a jeśli tak, to jaki system CMS będzie użyty.
  2. Czy strona internetowa będzie dostosowana do urządzeń mobilnych? Jest to obecnie podstawa i nie wyobrażamy sobie tworzyć stron niedostosowanych do tego standardu, a jednak… zdarzają się taka cuda. Google przyjął kierunek mobile first tj. pozycje w wyszukiwarce są uzależnione mocniej od szybkości ładowania strony internetowej na telefonach oraz doświadczeń użytkowników na tego typu urządzeniach.

    Od 2020 roku więcej użytkowników wyszukuje informacje w wyszukiwarce Google za pomocą urządzeń mobilnych niż komputerów

  3. Jaki będzie koszt utrzymania strony internetowej w ciągu roku? Tutaj można się mocno nadziać, gdyż niektóre agencje mimo niższych cen za stronę wystawiają później wysokie faktury za „opiekę”.
  4. Czy strona będzie używać edytorów wizualnych? Jeśli tak to wiemy, że mamy do czynienia ze zwykłym gotowcem opartym o Page Builder. Wyjątkiem w przypadku WordPressa jest Gutenberg, który od jakiegoś czasu jest pełnoprawnym narzędziem tego CMSa.
  5. Jaki jest okres gwarancji na stronę? Po stworzeniu strony internetowej klient powinien otrzymać np. 3 miesiące wstępnej gwarancji, aby wykluczyć ewentualne błędy po stronie agencji.
  6. Czy strona będzie mogła być rozbudowywana? W miarę rozwoju biznesu potrzebne mogą być dodatkowe funkcjonalności na stronie.
  7. Ile czasu zajmie stworzenie strony internetowej? Czas tworzenia strony internetowej jest uzależniony od stopnia jej złożoności oraz funkcjonalności strony. Często szybsza realizacja jest możliwa, zwiększa się jednak koszt stworzenia strony internetowej.

WAŻNE! : Pamiętaj, żebyś to ty był właścicielem swojej domeny, podobna sytuacja ma miejsce z hostingiem (serwerem). Zdarzały się sytuacje, kiedy to leniwy klient zlecał wszystko agencji nie interesując się niczym, a te mniej uczciwe rejestrowały wszystko na siebie. W takiej sytuacji prawnie nie masz prawa do domeny, przekazanie Ci jej po zakończeniu współpracy to dobry gest ze strony agencji. Podobna sytuacja ma miejsce z logotypem – pamiętaj o umowie na przekazanie praw majątkowych! Nie pozwól, aby ktoś ukradł Ci Twoją markę i ciężką pracę. Myśląc nad tym ile kosztuje strona internetowa, należy wziąć wskazane rzeczy pod uwagę, gdyż trochę wyższy koszt może nas uchronić przed poważnymi problemami w przyszłości.

Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej?

Zastanawiając się: Ile kosztuje strona internetowa wielu przedsiębiorców pomija koszty dalszego utrzymania strony. Nic bardziej mylnego, każda strona internetowa powinna znajdować się pod opieką programisty, który dba o jej bezpieczeństwo i na bieżąco aktualizuje. Obowiązkiem każdej agencji jest poinformowanie o tym klienta.

obrazek klepsydry

Rzeczy na które warto zwrócić uwagę i za które warto zapłacić:

Administracja stroną internetową

Składa się na to dbanie o bezpieczeństwo, aktualizacje wtyczek itp. (w przypadku WordPressa itp.), backup (kopia bezpieczeństwa) strony. Koszt tego typu usługi waha się od minimum 150 zł miesięcznie.

Serwer i domena

Co roku należy opłacić domenę oraz serwer. Koszt domeny to od 50 do 100 zł, natomiast koszt hostingu dla prostej strony wizytówki to 50-150 zł.

Zadbanie o widoczność strony internetowej

Bardzo rzadko występuje sytuacja, że strona internetowa jest wysoko w wynikach wyszukiwania bez nakładu na reklamy lub pozycjonowanie tzw. SEO.

1. Kampania Google Ads

Pierwsze rozwiązanie, czyli kampania w Google Ads polecamy osobom, które chcą osiągnąć szybkie rezultaty i mieć jasny sposób rozliczenia. W sytuacji, kiedy mamy nową stronę lub też sklep internetowy jest to jedno z najlepszych rozwiązań. W ONEDO specjalizujemy się w kampaniach Google Ads i chętnie doradzamy tego typu rozwiązanie, jeśli jest to korzystne dla ich biznesu.

2. Pozycjonowanie strony internetowej

Złożony proces optymalizacji strony internetowej, treści na stronie oraz pozyskiwaniu linków,  który jednak wymaga czasu i często dużego nakładu finansowego.  Pozwoli osiągnąć wysokie pozycje w bezpłatnych wynikach wyszukiwania.

Ile kosztuje strona internetowa? – Podsumowanie

Jak sam widzisz nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: Ile kosztuje strona internetowa? Konieczne jest określenie jaki to typ strony, jak bardzo jest rozbudowana oraz w jaki sposób i przy użyciu jakich narzędzi zostanie zbudowana. Każda wycena strony internetowej powinna być poprzedzona rozmową oraz jasnym określeniem zakresu prac, jeśli coś takiego nie występuje powinna Ci się zapalić czerwona lampka.

Mam nadzieję, że ten artykuł pozwoli Ci zauważyć na co powinieneś zwrócić uwagę i zastanowić się, kiedy jakaś oferta brzmi zbyt dobrze. Pamiętaj jednak, że inwestujesz w siebie i swoją firmę, a to rzecz bezcenna. Nie zniechęć klienta do swojej marki przez wolną, skomplikowaną i niedostosowaną do jego potrzeb stroną.

88% osób nie wraca na strony internetowe, który okazały się mało użyteczne lub nieprzyjazne

W 2021 roku budowa strony – jej szybkość nabierze większego znaczenia. Google położy większy nacisk na tzw. Core Web Vitals, czyli podstawowe wskaźniki internetowe uzależnione między innymi od szybkości wczytywania. Szybkość zawsze była ważnym czynnikiem rankingowym, jednak w maju 2021 zapowiadane jest wdrożenie tego czynnika do algorytmu Google, co może mocno namieszać w wynikach wyszukiwarki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się ile będzie kosztować twoja strona internetowa w ONEDO użyj formularza kontaktowego, a chęcią porozmawiamy o twoim biznesie i doradzimy jakiego typu rozwiązanie będzie korzystne oraz z jakim kosztem będzie się to wiązać.

Zobacz również