Marketing internetowy

Promocja lokalnej firmy w Internecie

lokalna firma kobieta

W dzisiejszych czasach nawet lokalne firmy nie mogą lekceważyć siły jaką niesie za sobą Internet. Wiele osób uważa, że marketing internetowy musi być drogi i że to sposób na promocję tylko dla dużych firm. Rzeczywistość wygląda jednak całkowicie odwrotnie. Marketing lokalnych firm w sieci jest stosunkowo tani – wynika to z faktu, że jego zasięg jest dużo mniejszy, drugi powód to lekceważenie tego typu działań przez dużą część firm (co nie występuje na rynkach krajowych), wszystko to powoduje, że już na starcie mamy mniejszą konkurencję. Przedstawię w skrócie kilka propozycji, co możecie zrobić, aby zwiększyć szanse na pozyskiwanie klientów z tego źródła.

1. Social Media – promocja firmy lokalnej

Facebook i Instagram (czyli te najpopularniejsze platformy) to potężne narzędzia, przy użyciu których, w sposób bezpłatny możesz pokazać światu, że twoja firma istnieje. Znam mnóstwo osób, które tylko dzięki działaniom w social media rozwinęły swój biznes i stały się największymi firmami lokalnymi.

Założenie fanpage’a swojego biznesu powinno być dzisiaj dla każdego oczywistością. To poprzez Facebook’a duża część osób styka się pierwszy raz z marką przeglądając tablice.

Pamiętaj: Zadbaj o wypełnienie wszystkich informacji kontaktowych, dobre zdjęcie w tle oraz grafiki wysokiej jakości. Regularnie publikuj treści z życia firmy, jeśli masz więcej czasu i możliwości to wpisy poruszające zagadnienia lokalne. Zadawaj ciekawe pytania, poruszaj problemy lokalne – musisz zaangażować swoich fanów, ilość zaangażowania tj. liczba polubień, komentarzy, udostępnień, kliknięć przekłada się na to jak duże zasięgi mamy na Facebooku. Oprócz standardowych działań możesz też skorzystać z mniej typowych opcji:

Wydarzenia

Organizuj wydarzenia lokalne przy użyciu stworzonego przez Facebooka narzędzia. Obchodzisz 5-lecie swojej restauracji z oficjalną kolacją w atrakcyjnej cenie? Stwórz takie wydarzenie, niech ludzie dowiedzą się jak długo jesteś na rynku oraz skorzystają z promocji. Istnieje duża szansa, że zostaną Twoimi stałymi klientami.

Grupy lokalne

Jeśli twoje miasto posiada lokalną grupę powiązana z usługami, ogłoszeniami powinieneś tam koniecznie być i jeśli to możliwe udostępniać tam swoje produkty. To cały czas skuteczna metoda, pozwalająca docierać do szerokiej, mocno lokalnej społeczności.

Relacja na żywo

Na ten moment jest to genialne rozwiązanie i każdy, jeśli tylko jego model biznesowy na to pozwala, powinien z tego skorzystać. Chyba nic na ten moment, oprócz płatnych reklam, nie da nam takich zasięgów. Sprzedajesz ubrania? Live. Jesteś ekspertem, który może stworzyć ciekawy webinar? Live. Prędzej czy później Facebook ograniczy siłę tego typu działań, tak więc nie czekaj i działaj.

Płatna lokalna reklama na Facebooku

Co, jeśli bym Ci powiedział, że możesz dotrzeć do osób oddalonych do 5 km od Twojej firmy, o określonej płci, w określonym wieku? Czy nie byłby to genialny sposób na pokazania światu biznesu, promocji itp. ? Takie możliwości daje nam właśnie dobrze skonfigurowany system reklamowy – Facebook Ads.

Przy jego użyciu możemy docierać do osób, do których byśmy prawdopodobnie nigdy nie dotarli przy użyciu zasięgów bezpłatnych. Facebook coraz bardziej ucina zasięgi bezpłatne i każdy, kto prowadzi od lat fanpage, to widzi. Nie bój się jednak, nie jest to tak droga forma reklamy jak brzmi i zdecydowanie jest to opcja do rozważenia, która odpowiednio poprowadzona może się szybko i łatwo zwrócić.

2. Wizytówka Google firmy lokalnej

wyniki lokalne mapy

Wizytówka pozwala nam wyświetlać się na 'mapce’ po wpisaniu haseł lokalnych np. 'fryzjer kalisz’. Jest to o tyle istotne, że mapka zazwyczaj pokazuje się nad pozostałymi wynikami bezpłatnymi, a według statystyk ponad 30% osób w nią klika.

Google z czasem rozwinął się na tyle, że zaczął rozumieć, które hasła wpisywane przez nas mają wydźwięk lokalny. Oprócz rzeczy oczywistych, jak wspomniany „fryzjer Kalisz”, na które wyświetla się mapka; część osób może być zaskoczona, że na hasło 'fryzjer’ również wyświetli się taka mapka z wynikami lokalnymi. Podobna sytuacja ma miejsce z restauracjami, hotelami itp. Kiedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że dana usługa dotyczy działań lokalnych, wtedy nie podając miasta pokazywane są wyniki lokalne,  aby zadbać o wygodę użytkownika.

Dobrze zoptymalizowana i widoczna wizytówka jest podstawą każdego biznesu lokalnego. Wpływa ona również na wyniki organiczne pod nimi, jest to wszystko ze sobą mocno powiązane.

Opinie w wizytówce to jedno z miejsc, z których klient czerpie informacje o jakości naszych usług. Zadbaj więc o to, aby były jak najlepsze (wszystko poniżej 4.0 odbierane jest negatywnie), a krytykę przyjmuj z pokorą i odpowiadaj na nią. Zadbaj o aktualne godziny otwarcia i poprawny adres.

3. Reklama Google Ads firmy lokalnej

wyniki wyszukiwania platne

Jest tylko jedna rzecz, która często pokazuje się nad mapą z firmami lokalnymi – reklamy płatne w systemie reklamowym Google. Jeśli chcesz zdominować wyszukiwania lokalne Google, powinieneś zdecydowanie rozważyć tę opcję. Wiele osób uważa, że z pewnością usług związanych z ich branżą nikt nie szuka w Internecie, albo że to taka mała ilość, że nie ma to sensu.

Posłużmy się przykładami, hasło: 'pizza Kalisz’ – 1600 wyszukiwań miesięcznie, 'ogrodnik kalisz’ – 30-50 miesięcznie. Do czego zmierzam: ilość wyszukiwań jest mocno zależna od naszego modelu biznesowego. Pizzeria musi takich zleceń zdobyć bardzo dużo, aby się utrzymać. Ogrodnik często łapiąc 2-3 większe zlecenia w miesiącu może osiągnąć satysfakcjonujące zyski.

Kiedy uderzamy w ścianę i mamy problem z dalszym skalowaniem naszego biznesu warto szukać nowych miejsc pozyskiwania klientów, a takim może być właśnie Internet i system reklamowy Google. Niektóre firmy za relatywnie małe pieniądze (kwoty rzędu 200-500 zł) pozyskują dużą ilość klientów, używając tego systemu od lat.

Sprawdź też: Najczęstsze błędy w reklamach Google Ads

4. Pozycjonowanie – promocja lokalnej firmy w Internecie

promocja firmy lokalnej w internecie seo

Przejdźmy do ostatniego ogniwa wyszukiwarki Google, czyli wyników bezpłatnych, które wyświetlają się zazwyczaj pod mapkami. To, że dane strony internetowe wyświetlają się wysoko w wyszukiwarce bardzo rzadko jest przypadkiem. Proces uzyskiwania wysokich pozycji w wynikach bezpłatnych nazywamy „Pozycjonowaniem” lub też „SEO” od ang. Search Engine Optimization.

Na pozycje strony w wynikach lokalnych wpływają w uproszczeniu następujące czynniki:

5. Portale ogłoszeniowe, lokalne serwisy

Duże serwisy jak: OLX, Otodom, Oferteo potrafią być bardzo skuteczne, jeśli chodzi o działania lokalne. To tutaj spora część klientów szuka usług czy też przedmiotów. Firmom lokalnym bardzo ciężko się przebić w wynikach wyszukiwania na zapytania, które są pozycjonowane przez tych gigantów. Hasła jak 'mieszkania warszawa’ są praktycznie niemożliwe do zdobycia w wynikach bezpłatnych (mówimy o wynikach top 3), a nawet jeśli to będzie to zdecydowanie nieopłacalne.

W takim przypadku należy zadbać o jak najwyższe pozycje w wynikach bezpośrednio na tych stronach.

Pamiętaj, w działaniach marketingowych ważny jest rozsądek oraz ocena, które działania mają sens i firma na nich zyska. Czasami może okazać się, że lokalny serwis, gazeta i artykuł tam zamieszczony może być bardzo skuteczny.

6. Podsumowanie – Promocja lokalnej firmy w Internecie

W tym artykule poruszyliśmy te najbardziej popularne formy reklamy. Warto jednak pamiętać, że każdy biznes jest inny i powinien podejmować inne działania. Nie zrażaj się, jeśli któraś z powyższych form nie zadziała. Czasami trzeba spróbować wielu rzeczy, aby trafić na to idealne źródło pozyskiwania klientów, a nikt nie zna twojego biznesu tak dobrze, jak ty. Idealna sytuacja występuje, kiedy działania związane z marketingiem powierzysz profesjonalnej agencji, a sam jednocześnie staniesz się jej partnerem i będziesz współpracował z zaangażowaniem.

Jeśli chciałbyś abyśmy pomogli rozwinąć Twój biznes lokalny skontaktuj się z nami.

Zobacz również